Dożynki po raz 17-ty

XVII Krajowe Dożynki Ekologiczne organizowane pod auspicjami Stowarzyszenia Ekoland przeszły do historii. Towarzyszyły im: Święto Ziemniaka, festyn „Barwy Lata, Dary Jesieni” oraz liczne kiermasze i konkursy. Impreza odbyła się w Przysieku, w sobotę 10 września.

Tegoroczne Dożynki, święto rolnictwa ekologicznego, były jak zawsze doskonałą okazją dla konsumentów, by ci popróbowali smacznego, dobrego i zdrowego jedzenia wprost z pól naszych gospodarzy. Ekoland zorganizował degustację produktów ekologicznych. Każdy chętny mógł zakupić nasze produkty.

Kujawy i Pomorze to kolebka gospodarstw ekologicznych w Polsce. Dlatego województwo kujawsko-pomorskie po raz kolejny jest gospodarzem Krajowych Dożynek Ekologicznych. Dożynki odbyły się w Przysieku – miejscu, gdzie 1 września 1987 roku powstało Stowarzyszenie Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi „Ekoland”.

Żywność ekologiczna to już coraz częściej nie tylko moda, ale świadomy wybór. – Narastającym problemem jest jednak nasilające się zagrożenie ze strony skażenia środowiska przez GMO – o tym właśnie mówiła podczas Dożynek Danuta Pilarska, przewodnicząca zarządu Głównego Ekolandu, podkreślając narastające trudności w zbycie wyrobów ekologicznych na rynkach zachodnich, gdzie to tej pory, my rolnicy ekologiczni, byliśmy handlową potęgą.

Jako jedyny z tzw. VIP-ów uczestniczących w Dożynkach na ten fakt zwrócił uwagę Jan Krzysztof Ardanowski, były doradca ds. rolnictwa śp. Lecha Kaczyńskiego. 

Zarząd Głowny dziękuje Lubelskiemu, Wschodniomazowieckiemu oraz Zamochniopomorskiemu Oddziałom Stowarzyszenia Ekoland za aktywną pomoc przy organizacji tegorocznych dożynek.

Zapraszamy do obejrzenia kilku  zdjęć z XVII Krajowych Dożynek Ekologicznych, jak i materiałów filmowych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.