Przysiek. XIX Krajowe Dożynki Ekologiczne

CIMG8961Mimo niekorzystnej pogody tegoroczne XIX Krajowe Dożynki Ekologiczne, które odbyły się w sobotę, 14 września, były sukcesem organizacyjnym Stowarzyszenia Ekoland i ZZRE św. Franciszka z Asyżu.

Ekologiczne Święto Plonów w bieżącym roku miało szczególny wymiar dla Ekolandu i Związku św. Franciszka. Obie organizacje wspólnie organizowały to tą imprezę.

Starościną dożynek była z ramienia Ekolandu Danuta Pilarska, przewodnicząca Zarządu Głównego. Starostą był Kazimierz Chodorowski członek władz ZZRE  św. Franciszka z Asyżu.

Drugim ważnym akcentem był list Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby skierowany na ręce Danuty Pilarskiej.

Poniżej prezentujemy sylwetki starostów oraz treść listu ministra Kalemby.

Rolnicze święto w Przysieku jak zawsze zapoczątkowane uroczystą mszą świętą koncelebrowaną przez duszpasterza rolników. W swojej homilii podkreślił on rolę i wagę rolnictwa w  Polsce, a także szczególny szacunek rolników ekologicznych do ziemi. Nie obyło się bez tradycyjnego złozenia darów oraz podziału dożynkowego chleba.

Następnie korowodów uczestników uroczystości dożynkowych udał się na plac przed budynkiem K-PODR w Przysieku. Tam po okolicznościowych przemówieniach rozpoczął się festyn „Dary lata, barwy jesieni”. Była możliwość skorzystania z poczęstunku przygotowanego przez K-PIR. Odwiedzający mieli spróbować i zakupić produkty regionalne pochodzące z województwa kujawsko-pomorskiego.

STAROŚCINA
Danuta Pilarska – absolwentka Technikum Rolniczego w Samostrzelu (gm. Sadki). W trzech pokoleniach z rodziny rolniczej: dziadek – właściciel ziemski, a ojciec – właściciel gospodarstwa rolnego.
Gospodaruje w Retkowie (gm. Szubin) wraz z mężem Zbigniewem na 20 ha ziemi od 36 lat. Jest matką dwóch córek – Agnieszki i Adriany oraz syna Aleksandra prowadzącego wraz ze swoją żoną Barbarą ekologiczne gospodarstwo rolne o powierzchni 84 ha.
W gospodarstwie rodzinnym pani Danuta zajmuje się hodowlą trzody chlewnej, drobiu, uprawą orkiszu i  warzyw. Rolnictwem ekologicznym zajmuje się od 1985 roku.
Jest działaczką społeczną, czynną w oporze przeciwko uprawom genetycznie zmodyfikowanym. W 2010 roku przemawiała w Parlamencie Europejskim w Brukseli podczas Konferencji „GMO a Regiony”, informując o zagrożeniu rolnictwa ekologicznego w Polsce przez nielegalne uprawy roślin GMO.
W 2012 roku brała udział w Marszu Dobrej Żywności w Brukseli, gdzie miała możliwość po raz drugi przemawiać w Parlamencie Europejskim, uczestnicząc w debacie pn. „Chcemy żyć bez GMO”.
Jest odznaczona przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Za Zasługi dla Pożarnictwa i Złotym Krzyżem Za Zasługi Dla Ochrony Polskiej Wsi.
Obecnie pełni funkcje:
1. Nominowanego Członka Rady Rolnictwa Ekologicznego przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi;
2. Mianowanego Członka Komitetu Żywnościowego w Polskim Centrum Akredytacji;
3. Przewodniczącej Zarządu Głównego Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi „Ekoland”;
4. Prezesa Zarządu Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu;
5. Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Szubinie.

STAROSTA
Kazimierz Chodorowski – rolnik ekologiczny z Szaradowa (gm. Szubin). Prowadzi rodzinne ekologiczne gospodarstwo rolne o powierzchni 28 ha. Jego żona ma na imię Agnieszka. Ma dwóch synów: Filipa i Kacpra.
W swoim gospodarstwie zajmuje się hodowlą bydła mlecznego i opasowego (razem ma 50 szt. bydła). Ma też  trzodę chlewną. Uprawia zboża i rośliny okopowe.
Udziela się społecznie. Pełni funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej w Związku Zawodowym Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu. Jest członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia Producentów Żywności Metodami Ekologicznymi Ekoland.

LIST OD MINISTRA KALEMBY 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.