Rozporządzenie UE w sprawie nasion: wysłuchanie ekspertów w Parlamencie Europejskim

ekoland-logoEksperci zostali zaproszeni do Parlamentu Europejskiego w sprawie planowanego rozporządzenia w sprawie materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin, – także Klaus Rapf, członek zarządu ARCHE NOAH.

Wiedeń/Bruksela, 26.11.2013: W tej chwili trwa gorąca faza negocjacji w sprawie rozporządzenia regulującego materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin. We wtorek ekspertom umożliwiono przedstawienie opinii na temat planowanego rozporządzenia. Wśród zaproszonych jest Klaus Rapf, członek zarządu ARCHE NOAH, który wspólnie z GLOBAL 2000 w kwietniu ogłosił petycję www.freievielfalt.at . Od tego czasu obydwie organizacje zgłaszają swoje wątpliwości co do potencjalnych skutków wejścia w życie propozycji Komisji.  

Od początku listopada dostępny jest raport  Sergio Silvestrisa, sprawozdawcy z Komisji Rolnictwa Parlamentu: to stanowisko pogłębia nawet obawy GLOBAL 2000 i  ARCHE NOAH, w kilku punktach zaostrza propozycje Komisji Europejskiej i nie zważa na różnorodność odmian. Podczas gdy Silvestris popiera przemysł, propozycja rozporządzenia Komisji nie oferuje rolnikom nic dobrego. Jeśli rozporządzenie Komisji będzie przyjęte w tej formie, rolnicy będą zmuszeni kupować materiał siewny. Wszelkie drogi prawne, by nawzajem sprzedawać sobie nasiona lub nawet je podarować, będą zabronione.  Jeśli rolnik będzie chciał przekazać nasiona z własnej uprawy, musi spełniać biurokratyczne wymagania zgodne z przepisami UE. Będzie to dotyczyło także odmian, które nie podlegają ochronie.

Klaus Rapf, członek zarządu ARCHE NOAH i ekspert w dziedzinie prawa nasiennego wyjaśnia: „Rozporządzenie w sprawie materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin jest bardzo ograniczające: różnorodność odmian warzyw, zbóż i roślin sadowniczych będzie dyskryminowana i stanie się niszą. Propozycja głównego negocjatora w Parlamencie Europejskim  Sergio Silvestrisa, jest niepokojąca. Przemysłowo wyrównane rośliny jako jedyny uznany standard prowadzą nas w ekologiczną i żywnościową uliczkę bez wyjścia  i zagrażają suwerenności żywnościowej przyszłych pokoleń. Organizacje ARCHE NOAH i GLOBAL 2000 są za tym, żeby różnorodność roślin zachowała prawo do dalszego istnienia na uczciwych warunkach.“

Fakt, że bliskość przemysłu nasiennego można łatwo stwierdzić, potwierdza fakt patronatu europosła Silvestrisa imprezy, którą w Parlamencie zorganizowało stowarzyszenie European Seed Association, skupiające firmy przemysłu nasiennego w Europie. Heidemarie Porstner, rzeczniczka prasowa GLOBAL 2000, podkreśla: “Nie można zaakceptować, że rolnicy przez to rozporządzenie będą faktycznie zmuszeni do kupowania nasion wyprodukowanych przez przemysł nasienny.Teraz kolej na protest rolników: Muszą się bronić przed takim rozporządzeniem”.

Iga Niznik, referentka polityczna ARCHE NOAH, dodaje: “Zgodnie z artykułem 3.6 rolnikom nie wolno przekazać nasion i innego materiału rozmnożeniowego z własnej uprawy nawet w prezencie. Będzie to zabronione i grozi karą. Przemysł nasienny ma prawo rejestrować swoje odmiany. Nie może to jednak prowadzić do tego, że będą ograniczane podstawowe prawa rolników. W nowym rozporządzeniu musi być możliwe, że rolnik przekaże nasiona lub rośliny z własnej produkcji bez specjalnych warunków, o ile odmiany nie są objęte ochroną.“

Europejska inicjatywa  zmiany prawa nasiennego spotkała się już z ostrą krytyką. W ubiegły weekend na międzynarodowym spotkaniu organizacji pozarządowych, małych rolników i rolniczek oraz zajmujących się zachowaniem starych gatunków i odmian  z ponad 20 krajów przyjęto wspólna deklarację o ochronie różnorodności.

Do 4 grudnia można składać propozycje zmian rozporządzenia w sprawie materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin – propozycje, które mogą być decydujące dla przyszłości na polach Europy“, oświadcza Heidemarie Porstner.

Wspólna deklaracja – w załączeniu i dostępna na stronach  http://saatgutpolitik.arche-noah.at i http://www.global2000.at .

Poniżej linki do dokumentów dotyczących rozporządzenia:

Wniosek Komisji Europejskiej:
http://eur-lex.europa.eu/smartapi/cgi/sga_doc?smartapi!celexplus!prod!DocNumber&lg=EN&type_doc=COMfinal&an_doc=2013&nu_doc=262

Raport Sergio Sylvestrisa:

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=COMPARL&mode=XML&language=EN&reference=PE514.766

W sprawie pytań prosimy o kontakt z Igą Niznik: iga.niznik@arche-noah.at

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.