25 Years into organic

XByliśmy na targach Biofach 2014. Największe na świecie targi żywności ekologicznej odbywały się pod hasłem „25 Years into organic”. Spotkanie producentów żywności ekologicznej, przedsiębiorców i konsumentów odbyło się w dnia 12-15 lutego w Norymberdze.

– Te 25 lat określone mianem „into organic” doskonale współgra z 25-leciem istnienia naszej organizacji – mówi Danuta Pilarska, przewodnicząca zarządu głównego Stowarzyszenia Ekoland. – I już dzisiaj chciałabym serdecznie zaprosić wszystkich serdecznie na nasze 25-lecie istnienia. Gdzie je będziemy obchodzić to oczywiście niespodzianka – dodaje.

– Jakie były tegoroczne targi? Jak zawsze ciekawe, gdzie jak zawsze można spotkać ciekawych ludzi, interesujące produkty rolnictwa ekologicznego, zapoznać się aktualnym trendami, porozmawiać, podyskutować i przeanalizować aktualna sytuację w rolnictwie ekologicznym – informuje przewodnicząca Pilarska.

– Minusem był kraju „przewodniego” targów, no i dosyć słaba oferta związana z działaniem polskiego ministerstwa rolnictwa. Niestety widoczne było w Norymberdze to, co obecne władze planują w zakresie nowego PROW jeżeli chodzi o ekologię. To z pewnością może martwić, zwal szcza że te ogólnoeuropejskie trendy są odwrotne do tego co mamy w Polsce – zaznacza Pilarska.

– Przeprowadzam kilka ciekawych rozmów np. moim rozmówca był Jiří Urban, z Instytutu Rolnictwa Biologicznego, byly Minister Rolnictwa Republiki Czech, czy też Ferenc Frühwald, wydawca gazety „Bioholmi” na Węgrzech. Ekoland nawiązał kilka ciekawych kontaktów, z którymi wiążemy nadzieję na współpracę – podkreśla przewodnicząca ZG Ekolandu.

–  Na tegorocznym Biofachu zachowana została jego główna funkcja nazwę to pewnej płaszczyzny, gdzie można wymienić się swoimi doświadczeniami w zakresie rolnictwa i przetwórstwa produktów ekologicznych.  To co dla mnie było najważniejsze, to główny temat panelu dyskusyjnego – Rolnictwo ekologiczne i gospodarka żywnościowa przyszłości. Nie da się okryć, ze prym w tym względzie wiodą Niemcy. Stoisko Generacja Przyszłości, Giełda Pracy i Miejsce Spotkań: Kariera, a także nagroda za badania naukowo–badawcze w dziedzinie ekologicznych artykułów spożywczych – to wszystko wspierane przez Federalne Ministerstwo Gospodarki i Technologii (BMWI) pokazało wszystko to, czego brakuje w Polsce – powiedziała Danuta Pilarska.

XOd lewej: Ferenc Frühwald, wydawca gazety”Bioholmi”na Węgrzech. Danuta Pilarska, Jiří Urban, z Instytutu Rolnictwa Biologicznego, b. Minister Rolnictwa Republiki Czech oraz Dorota Metera, przedstawicielka Polski we władzach IFOAM, specjalista rolnictwa ekologicznego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.