Spotkanie w resorcie rolnictwa

Podczas spotkania16 lipca w ministerstwie rolnictwa doszło do spotkania rolniczych organizacji ekologicznych z szefem resortu Markiem Sawickim. W naradzie poświęconej „Ramowemu planowi działania dla żywności i rolnictwa ekologicznego na lata 2015-2020” uczestniczyła Danuta Pilarska.


Nie było to pierwsze tego typu spotkanie, które odbyło siew ministerstwie rolnictwa – poinformowała przewodnicząca zarządu głównego Ekolandu Danuta Pilarska. – Tym razem na zaproszenie ministra rozmawialiśmy o przyszłości rolnictwa ekologicznego i działaniach, które należy zaplanować na najbliższe lata, by rozwiązać najważniejsze problemy rolnictwa ekologicznego w Polsce – dodała.
W toku dyskusji stwierdzono Problemem numer 1 i 2 do rozwiązana jest poprawa dostępności środków produkcji dla rolnictwa ekologicznego oraz promocję żywności ekologicznej, podobnie jak zaplanowano to na poziomie Unii Europejskiej.
Nurtuje nas, rolników ekologicznych, brak nasion ekologicznych, tego typu pasz i środków ochrony roślin – podkreśliła przewodnicząca Pilarska. – Jeśli ta sytuacja utrzyma się, a wejdzie w życie niekorzystne dla polskich rolników nowe rozporządzenie unijne, likwidujące wszystkie odstępstwa, produkcja ekologiczna w Polsce może załamać się, ponieważ nasz kraj jest nieprzygotowany na tak drastycznie zmiany – zaznaczyła.
Maria Kobylarz, wiceprezes Związku Zawodowego Rolników Ekologicznych św. Franciszka z Asyżu powiedziała, że rolnicy ekologiczni prowadzą produkcję zgodnie z najlepszą wiedzą i praktyką rolniczą i należy pomóc im rozwiązać problemy, między innymi ułatwić przetwórstwo w gospodarstwach rolnych.
Przedstawiciele organizacji ekologicznych i firm handlowych widzą nowe możliwości poprawy sprzedaży przez wprowadzenie produktów ekologicznych do stołówek w szkołach i przedszkolach, wzorem Włoch i Danii.
Mamy nadzieję, że po wprowadzeniu zmian do projektu przedstawionego planu działania i przyjęciu  go przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi rozpoczną się konkretne działania. Należy jak najszybciej rozpocząć wsparcie dla ekologicznej produkcji nasiennej, stworzyć bazę danych o ekologicznych zwierzętach oraz pomóc wyspecjalizowanym gospodarstwom i firmom w rozpoczęciu odchowu ekologicznych kurcząt i młodych kur oraz produkcji pasz ekologicznych – wymieniła Danuta Pilarska.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.